Winners of the Topper National Championships

2014 Pwllheli (204 Entries)
1st Calum Rosie Helensburgh SC
2nd Arran Holman Hollowell SC
3rd Jack Butters Parkstone YC
2013 Weymouth (250 Entries)
1st Ben Jennings Rutland SC
2nd Nicole Hemeryck National YC
3rd Crispin Beaumont Bartley SC
2012 Pwllheli (265 Entries)
1st Giles Kuzyk Parkstone YC
2nd Ross McFarlane Castle Cove SC
3rd Lawrence Logan Nottinghamshire County SC
2011 East Lothian (274 Entries)
1st Giles Kuzyk Parkstone YC
2nd Matt Venables Sutton SC
3rd Curtis Mearns Leigh & Lowton SC
2010 Pwllheli (323 Entries)
1st Finn Lynch Blessington SC
2nd Edward Jones Chew Valley Lake SC
3rd George Meredith Grafham Water SC
2009 Pwllheli (302 Entries)
1st Christopher Eames Strangford Lough YC
2nd Oliver Wright Rotherham SC
3rd Felicity Foulds Norfolk Broads YC
2008 Paignton 276 Entries
1st Elliot Hanson Redesmere SC
2nd Felicity Foulds Norfolk Broads YC
3rd Lorenzo Chiavarini Royal Northern Clyde YC
2007 East Lothian (289 Entries)
1st Andrew Brown Budworth SC
2nd Stephen Beckett Solva Rowing and Watersports
3rd Jack Hopkins Delph SC
2006 Weymouth & Portland (289 Entries)
1st Bleddyn Mon Red Wharf Bay
2nd Andrew Brown Budworth SC
3rd Thomas Gillard Rotherham SC
2005 Largs (279 Entries)
1st Bleddyn Mon Red Wharf Bay
2nd Oscar McVeigh Wimbledon Park
3rd Peter Irwin Linlithgow Loch
2004 Plymouth (246 Entries)
1st Rob Partridge Budworth SC
2nd Adam Fox Stewartby SC
3rd Craig Paul Lochaber SC
2003 Sunderland (229 Entries)
1st Richard Valentine Great Moor SC
2nd Nathan Batchelor Clevedon SC
3rd William Espiner Great Moor SC
2002 Downs (216 Entries)
1st Simon Kearns Grafham Water SC
2nd Steve Jackson Hardway SC
3rd Chris Catt Downs SC
2001 Pwllheli (187 Entries)
1st Giles Scott Grafham Water SC
2nd Mark Heather Wilsonian SC
3rd Adam Cockerill Ely SC
2000 East Lothian (120 Entries)
1st Andrew Brooks Elton SC
2nd Richard Peacock Redditch SC
3rd Chris Catt Downs SC
1999 Paignton (167 Entries)
1st Ben McGrane Chew Valley Lake SC
2nd Andy Gatwood Melton Mowbray SC
3rd Chris Graham Jebel Ali SC
1998 Felpham (137 Entries)
1st Michael Gatward Melton Mowbray SC
2nd Anthony Bates Ullswater SC
3rd Tim Wills Grafham Water SC
1997 Llandudno (161 Entries)
1st Michael Gatward Melton Mowbray SC
2nd Tim Wills Grafham Water SC
3rd Susan Ogg Redditch SC
1996 Downs (136 Entries)
1st Andrew Palmer-Felgate Spinnaker SC
2nd Steve Cleland Nelson Centre
3rd Jerry Styles Downs SC
1995 East Lothian (121 Entries)
1st Justin Deal Chew Valley Lake SC
2nd Tim Wills Grafham Water SC
3rd John Burchell Broxbourne SC
1994 Royal Torbay (150 Entries)
1st Graham Priestley Ullswater SC
2nd Anthony Edwards Bath University
3rd Mark Styles Downs SC
1993 Felpham (162 Entries)
1st Steven Cleland Nelson Centre
2nd Tim Wills Grafham Water SC
3rd Graham Priestley Ullswater SC
1992 Filey (130 Entries)
1st Steven Cleland Nelson Centre
2nd Gordon Miller Rutland SC
3rd Grant Munro Ullswater SC
1991 Llandudno (130 Entries)
1st Gordon Miller Rutland SC
2nd Graham Priestley Ullswater SC
3rd Tim Wills Grafham Water SC
1990 Plymouth Mayflower (128 Entries)
1st Tony Prangnell Hunts SC
2nd Andrew Carter Herne Bay SC
3rd Kevin Norton Papercourt SC
1989 East Lothian (102 Entries)
1st Jeremy Styles Downs SC
2nd Andrew Carter Herne Bay SC
3rd Chris Reynolds Locks SC
1988 Tenby (125 Entries)
1st Brian Worrall Bowmoor SC
2nd Steven Carr Stokes Bay SC
3rd Tony Prangnell Hunts SC
1987 Thorpe Bay (117 Entries)
1st Andrew Norman Scaling Dam SC
2nd Andrew Carter Herne Bay SC
3rd Debbie Degge Sandwell Valley SC
1986 Penzance (101 Entries)
1st Andrew Peters Bowmoor SC
2nd Ashley Taylor Christchurch SC
3rd Andrew Carter Herne Bay SC
1985 Felpham (140 Entries)
1st Tony Prangnell Hunts SC
2nd Andrew Peters Bowmoor SC
3rd Andrew Rice Walton on Thames SC
1984 Abersoch (140 Entries)
1st John Caig Walton on Thames SC
2nd Philip Allen Walton on Thames SC
3rd Huw Ragatt Emberton Park SC
1983 Kessingland (100 Entries)
1st John Caig Walton on Thames SC
2nd Ian Fryett Chew Valley Lake SC
3rd Jon Franklin Maidenhead SC
1982 Holyhead (103 Entries)
1st John Caig Walton on Thames SC
2nd Jason Hughes Draycote SC
3rd Ian Fryett Chew Valley Lake SC
1981 Porthpean (140 Entries)
1st Ian Fryett Chew Valley Lake SC
2nd Ian Wright Greenlands Dock SC
3rd John Caig Walton on Thames SC
1980 Paignton (154 Entries)
1st John Caig Walton on Thames SC
2nd Chris Jones Chew Valley Lake SC
3rd Graham Wright Wisbech YC
1979 Grafham Water
1st John Ball Beauchamp Lodge SC
2nd Peter Stratton Weir Wood SC
3rd John Caig Poole YC
1978 Pagham (104 Entries)
1st Mike Budd Lowton SC
2nd Stephen Copley Lowton SC
3rd Gerry Philbrick Poole YC
1977
1st Bill Woodhouse  
1976
1st Wendy Fitzpatrick  
1975
1st Bridgett Quick  
1974
1st Ron Hope  
1973
1st Roger Proctor  

 

GJWDirect Volvo S60

Title Sponsors

Partner Sponsors