Winners of the Topper Area Championships

2014
Eastern Dylan Walendy-Wrigley Harwich Town SC
Midlands Simon Gadsby Nottingham SC
North East Oliver Blackburn Leigh & Lowton SC
North West Thomas Wallwork Redesmere SC
Scottish Calum Rosie Helensburgh SC
South East Morgan Archer Blue Circle SC
South West James Hollis Bartley Green
Southern Elliott Kuzyk Parkstone YC
Wales Tom Renny Fishguard Bay YC
2013
Eastern Richard Bettles Tollesbury SC
Midlands Alex Hughes Sutton SC
North East

Georgie McKenzie

Yorkshire Dales SC
North West Nick Devereux Budworth SC
Scottish Calum Rosie Helensburgh SC
South East Nancy Scott Island Barn Reservoir SC
South West Emily Lloyd Plymouth Youth Sailing
Southern Elliott Kuzyk Parkstone YC
Wales Tom Renny

Teifi SC

2012
Eastern Hugh Braidwood Beccles Amateur SC
Midlands Lawrence Logan Notts County SC
North East Tom Clayton Scaling Dam SC
North West James Grummett Burwain SC
Scottish Lewis Marr Largs SC
South East Elliott Marks Bough Beach SC
South West Emma Phillips Starcross SC
Southern Elliott Kuzyk Parkstone YC
Wales Harri Pain Cardiff Bay YC
2011
Eastern Penny Wieser Cam SC
Midlands Edward Connellan Middle Nene SC
North East Luke Cowling Yeadon SC
North West Curtis Mearns Leigh & Lowton SC
Scottish Lewis Marr Largs SC
South East Hamish Streeter Bewl Valley SC
South West Tom Bittle Fowey Gallants SC
Southern Josh Stone Burghfield SC
Wales Tilly James New Quay YC
2010
Eastern Freddie Chiddicks Alton Water SC
Midlands Edward Connellan Middle Nene SC
North East William Tarn-Chapman Derwent Reservoir SC
North West Andrew Green Leigh & Lowton SC
Scottish    
South East Rebecca Clarke Papercourt SC
South West Robbie Robinson Saltash SC
Southern Freddie Smithers Bosham SC
Wales Thomas Williams Shotwick SC
2009
Eastern Thomas Scott Brightlingsea SC
Midlands Matt Venables Sutton & Shustoke SC
North East Kieran Hill Scaling Dam SC
North West Andy Bridgman Redesmere SC
Scottish    
South East    
South West Ellie Cumpsty Chew Valley Lake SC
Southern Giles Kuzyk Parkstone YC
Wales Jack Preece Cardiff Bay YC
2008
Eastern James Wilson Rollesby Broad SC
Midlands Mike Wood Draycote Water SC
North East Alex Leonard Sheffield Viking SC
North West Elliot Hanson Redesmere SC
Scottish    
South East Dan Bigsby Queen Mary SC
South West Cancelled due to lack of wind  
Southern Matthew Hall Spinnaker SC
Wales Event not held  
2007
Eastern Jordan Rumsby Hinckling Broad
Midlands Elliot Hanson Redesmere SC
North East Oliver Wright Rotherham SC
North West Elliot Hanson Redesmere SC
Scottish
South East Julia Beck Papercourt SC
South West Richard Cumpsty Chew Valley Lake SC
Southern Michael King Emsworth Slipper SC
Wales Hannah Tilley Cardiff Bay YC
2006
Eastern Nathan Ackroyd Norfolk Broads
Midlands Michael Wood Draycote Water SC
North East Oliver Wright Rotherham SC
North West Michael Wood Draycote Water SC
Scottish Stephanie Lawrence East Lothian YC
South East Alex Grassick Papercourt SC
South West Max Robinson Plymouth Youth
Southern James Spencer Mudeford
Wales Stephen Beckett Solva RWC
2005
Eastern Matt Undrell Haversham SC
Midlands Michael Wood Draycote Water SC
North East Oliver Wright Rotherham SC
North West David Kohler  
Scottish Peter Irwin Linlithgow SC
South East Oscar McVeigh Wimbledon Park SC
South West Sam Craig Plymouth Youth
Southern Sam Coombs Clevedon SC
Wales Bleddyn Môn Red Wharf Bay SC
2004
Eastern Piers Arnold Waveny & Oulton SC
London & South East Oscar McVeigh Wimbledon Park SC
Midlands Thomas Gillard Rotherham SC
North East Thomas Gillard Rotherham SC
North West Eifion Môn Red Wharf Bay SC
Scottish Nell Hardie Tarbet Loch Fyne SC
South West John Teague Bristol Corinthian SC
Southern Sam Coombs Clevedon SC
Wales Eifion Môn Red Wharf Bay SC
2003
Eastern Adam Fox Stewartby SC
London & South East Richard Valentine Great Moor SC
Midlands Thomas Gillard Rotherham SC
North East Thomas Gillard Rotherham SC
North West Thomas Gillard Rotherham SC
Scottish Robin Paris Helensburgh SC
South West Sam Coombs Clevedon SC
Southern Dan Belben  Stokes Bay SC
Wales Eifion Môn Red Wharf Bay SC
2002
Eastern Richard Valentine Great Moor SC
London & South East Mark Heather Wilsonian SC
Midlands Joe Crabb Chew Valley Lake SC
North East Thomas Gillard Viking SC
North West James Stewardson Ullswater SC
Scottish Campbell Davidson Largs SC
South West Steve Restall Downs SC
Southern Steve Cockerill Emsworth Slipper SC
Wales Dyfrig Môn Red Wharf Bay SC
2001
Eastern Richard Valentine Great Moor SC
London & South East Nathan Batchelor Clevedon SC
Midlands John Booth Redesmere SC
North East Alex Stothert Leigh & Lowton SC
North West Campbell Davidson Largs SC
Scottish Campbell Davidson Largs SC
South West John Booth Redesmere SC
Southern Mark Heather Wilsonian SC
2000
Eastern Andy Brooks Elton SC
London & Kent Chris Catt/ Andrew Allsop Downs SC/ Grafham SC
Midlands Ian Coppenhall Hunts SC
North East Thomas Pratt Bolton SC
North West Stephen Wilson Ullswater SC
Scottish Campbell Davidson Largs SC
South West Jackie Wilson Ullswater SC
Southern Stephen Wilson Ullswater SC
1999
Eastern Stephen Wilson Ullswater SC
London & Kent Ben McGrane Chew Valley Lake SC
Midlands Ben McGrane Chew Valley Lake SC
North East Andy Brooks Elton SC
North West Stephen Wilson Ullswater SC
Scottish Ian Maclean Loch Tummel SC
South West Ben McGrane Chew Valley Lake SC
Southern Jeni Todd Downs SC
1998
Eastern Andrew Gatward Melton Mowbray SC
London & Kent Debbie McGrane Chew Valley Lake SC
Midlands Ben McGrane Chew Valley Lake SC
North East Anthony Bates Ullswater SC
North West Andy Brooks Elton SC
Scottish Andrew Ralph East Lothian YC
South West Ben McGrane Chew Valley Lake SC
Southern Paul Moody Crawley Mariners
1997
Eastern Nicholas Bray Broxbourne SC
London & Kent Simon Skinner Broxbourne SC
Midlands Andrew Gatward Melton Mowbray SC
North East Simon Benson Pennine SC
North West Stephen Cleland Nelson Centre
Scottish Alasdair Young St Andrews SC
South West Nigel Pepperdine Weston SC
Southern Nick Lye Weirwood SC
Wales Anthony Bates Ullswater SC
1996
Borders Richard Green Ripon SC
Eastern Andrew Gatward Melton Mowbray SC
London & Kent Ben Cooke Broxbourne SC
Midlands Anthony Bates Ullswater SC
North East Andrew Gatward Melton Mowbray SC
North West Stephen Cleland Nelson Centre
Scottish Alasdair Young St Andrews SC
South West Andrew Gatward Melton Mowbray SC
Southern Keiran Sneath Broxbourne SC
Wales Richard Green Ripon SC
1995
Borders Jo Giles Derwent SC
Eastern John Burchell Broxbourne SC
London & Kent Tim Wills Grafham Water SC
Midlands Tim Wills Grafham Water SC
North East Tim Wills Grafham Water SC
North West Daniel Walker Chew Valley Lake SC
Scottish Stuart Meldrum Lochaber SC
South West Justin Deal Chew Valley Lake SC
Southern John Burchell Broxbourne SC
Wales Charles Hopper Llyn Aled SC
1994
Borders Tim Wills Grafham Water SC
Eastern Justin Deal Chew Valley Lake SC
London & Kent John Burchell Broxbourne SC
Midlands Graham Priestley Ullswater YC
North East Graham Priestley Ullswater YC
North West Edward Wright Llyn Aled SC
Scottish Anthony Edwards Bath University
South West Daniel Walker Chew Valley Lake SC
Southern Anthony Edwards Bath University
Wales Edward Wright Llyn Aled SC
1993
Borders/North West Graham Priestley Ullswater YC
Eastern Chris Henderson Sutton SC
London Gary Sinclair Chipstead SC
Midlands Anthony Edwards Bath University
North East Edward Wright Llyn Aled SC
Scottish Grant Munro Ullswater YC
South Coast Anthony Edwards Bath University
South West Chris Henderson Sutton SC
Wales Tim Wills Grafham Water SC
1992
Eastern Graham Priestley Ullswater YC
London & Kent Mark Styles Downs SC
Midlands Chris Henderson Sutton SC
North East Tim Wills Grafham Water SC
North West Tim Wills Grafham Water SC
Scottish Tim Wills Grafham Water SC
South West Ian Falcon Chew Valley Lake SC
Southern Tim Wills Grafham Water SC
Surrey & Sussex Debbie Degge Sandwell Valley SC
Wales Graham Priestley Ullswater YC
1991
Eastern Tim Wills Grafham Water SC
London & Kent Hugh Styles Downs SC
Midlands Tim Wills Grafham Water SC
North East Graham Priestley Ullswater YC
North West Paul Beale Sutton SC
Scottish Graham Priestley Ullswater YC
South West Tim Wills Grafham Water SC
Southern Tim Wills Grafham Water SC
Surrey & Sussex Tim Wills Grafham Water SC
Wales Matthew Elliott Llyn Aled SC
1990
Eastern Tim Wills Grafham Water SC
London & Kent Tim Garvin Wraysbury Lake SC
Midlands Tim Garvin Wraysbury Lake SC
Northern Matthew Elliott Llyn Aled SC
Scottish Hamish Allison Royal Forth SC
South West Dusty Miller Wraysbury Lake SC
Southern Penny Mountford Chelmarsh SC
Surrey & Sussex Edward Smith Spinnaker SC
Wales Matthew Elliott Llyn Aled SC
1989
Eastern Gordon Miller Rutland SC
Irish Andy Carter Herne Bay SC
London & Kent Tim Garvin Wraysbury Lake SC
Midlands Penny Mountford Chelmarsh SC
Northern Chris Chatterton Sheffield Viking SC
Scottish Hugh Watson Port Edgar SC
South West Tim Garvin Wraysbury Lake SC
Southern Peter Keighley Avon SC
Surrey & Sussex Kevin Norton Papercourt SC
Wales Matthew Elliott Llyn Aled SC
1988
Eastern Robert Laurie Harlow Blackwater SC
London & Kent Gary Sinclair Chipstead SC
Midlands Gordon Miller Rutland SC
Northern Craig Mitchell Denholme SC
Scottish Tom Pollock Chanonry SC
South West John Knights Mayflower SC
Southern Brian Worrall Bowmoor SC
Surrey & Sussex Brian Worrall Bowmoor SC
1987
Eastern Graham Wright Fenland SC
London & Kent Gary Sinclair Chipstead SC
Midlands Gordon Miller Rutland SC
North West P Fitton Leigh & Lowton SC
Scottish Graham Wright Fenland SC
South West not sailed  
Southern Magnus Wheatley Royal Lymington SC
Surrey & Sussex Adrian Coatsworth Papercourt SC
1986
Midlands Tony Cooper King George SC
Northern Andrew Norman Scaling Dam SC
Scottish Katie Masterson  
South West Ian Fryett Chew Valley Lake SC
Southern Paul Robinson Papercourt SC
Surrey & Sussex Adrian Coatsworth Papercourt SC
Wales Robert Langton Bough Beech SC
1985
London Robert Smith Sutton in Ashfield
Midlands Stuart Akers Hunts SC
Northern Mike Holmes Hunts SC
Scottish Tom Pollock Chanonry SC
Southern Philip Allen Solent Breeze SC
1984
London Harry Pragnell Hunts SC
Midlands Jon Woodward Sandwell Valley SC
Northern Dave Parkinson Blackpool SC
Scottish Quentin Kirk Monklands SC
South East Tony Cooper King George SC
South West Richard Saxton Yealm SC
Southern Helen Pettit Walton on Thames
Wales Debbie Degge Sandwell Valley SC
GJWDirect

Title Sponsors

Partner Sponsors